Toyota Land Cruiser

land cruiser

Zapewne mnóstwo osób marzy o posiadaniu auta, jakim jest Toyota Land Cruiser, jednak nie zawsze jest on w naszym zasięgu. Ten samochód to jeden z najbardziej znanych modeli japońskiej marki, który już od swojego debiutu zrobił niemałą furorę. Najciekawsza jest jednak jego historia.

Toyota Land Cruiser – historia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Toyota Land Cruiser została stworzona jako samochód wojskowy. Jego pierwszy prototyp powstał już w 1941 roku i nosił nazwę AK10. Twórcy twierdzą, że jej bezpośrednim wzorem był pojazd Batam MK-II. Kolejne modele toyoty wypuszczono na rynek dopiero w 1951 roku, z początku pod nazwą Toyota Jeep BJ. Nazwa w krótkim czasie została jednak zmieniona na Toyotę Land Cruiser Anwa w Krakowie. Miała ona podobno nawiązywać do swojego największego rywala czyli Land Rovera. Pierwszy model miał silnik o pojemności 3,9 litra, a zamiast drzwi, znajdowała się w nim płócienna zasłona.

Toyota Land Cruiser dość szybko stała się pożądanym towarem eksportowym. Marzyły o niej setki osób na całym świecie. Ten pojazd należał nawet do pakistańskiej armii, a pogłoski mówią, że chciał ją kupić Osama Bin Laden. Obecnie Toyota Land Cruiser już w bardziej nowoczesnej formie jest bardzo popularnym autem.

Zapisz